Gotowanie

Gdzie, jak i wtedy, gdy osoba, która gotuje spożywanych pokarmów jest ktoś blisko ciebie jest nie mniej ważna niż jakość i charakter żywności jako całości. Mięso ze zwierząt hodowanych w normalnych warunkach - swobodnie, z dobre jedzenie jest bardziej przydatna niż mięso zwierzęcia, które jest podniesione w nieludzkich warunkach i która jest zapchane, kto wie co. Owoce i warzywa, które są przetwarzane z tonami chemikaliów mają różne wartości odżywcze i smak niż te uprawiane bez nadmiernej ingerencji człowieka.

Gdy ktoś blisko Ciebie lub Ty sam jest gotować jeść, to jest normalne, aby umieścić najlepszych na płycie, a nawet jeśli umieścisz coś ekstra, to zostanie przekazane przez ręce, będzie się prowadzić świadomą odpowiedzialność za ono. Na jedzenie gotowane przez firmy i korporacje, jako produktu w dużych ilościach dla wielu ludzi, nie wiesz, co to jest w nim, nawet jeśli jest pokryta tysiące standardów na papierze.

Owoce i warzywa, które nie mają standardowy formularz jest nie tylko to, że może zawierać więcej wartości odżywczych, ale są tańsze.

Czy łupy mięsnych, które przechodzi przez swojego domu? Normalny posiłek trwa jeden tydzień, z - przez większość czasu stoi w lodówce, owoce zaczynają się pogarszać, a chleb twardnieje na tydzień, a drugi jest już nudny. Co się dzieje z jedzeniem?

Czy spojrzenie na okres użytkowania produktów? A poza tym, co uważasz Czy jest całkowity okres przydatności do spożycia - miesiąc - rok ?! Istnieją wyjątki, ale w dłuższym okresie przechowywania żywności, musi być bardziej podejrzane o jakości właściwości odżywczych.

Tak, przygotowanie żywności wymaga czasu, ale tym razem wraca do zdrowia i energii. Aby smażonych ziemniaków należy je skórki, pokroić, podsmażyć je, aby wyczyścić naczynia później. Zamiast całej tej tłuszczu łokcia można kupić ziemniaki z sieci fast food i jeść dwa posiłki dziennie, 7 dni w tygodniu. Nawet, ignorując to, co ziemniaki są używane i jak są one przygotowane, należy rozważyć, czy warto. Być może nie ma powodu niektóre potrawy gotowane wolniej i masz mniej wewnętrzną motywację do gotować i przygotować je i robisz to odpowiednio mniej. Może żywność nie jest tak przydatny, lub po prostu przydatne w mniejszych ilościach.

A co myślisz o zamrożonych lub gotowych dań? Jeśli masz do wyboru żywności, która przetrwała przez wiele miesięcy w zamrażarce lub taki, który jest ostatnio rozdarty z ogrodu, co byś wybrał? Pierwszy może być przygotowany przez pięć minut w piecu mikrofalowym, a ma taki sam smak jak na sekundę, ale ma tę samą wartość odżywczą? Wątpię.

Rozpiętość
Dodaj komentarz
Publikacje związane prąd