Што ви се јадеAvailable in Apple Store Калории биланс Калории биланс Калории билансКалории биланс

Brandt Mini Zwieback Müsli


Weizenmehl, Müslimischung (21%) [Sultaninen (8%), Haferflocken (7%), Feigenstückchen (2%), Kürbiskerne, Amaranth (gepufft), Walnüsse (gehackt), Haselnüsse (gehackt, geröstet) (0,7%), Sonnenblumenkerne], Dinkelmehl (15%), Zucker, Palmöl, Butter (aus Milch), Hefe, Süßmolkenpulver, Salz, Emulgator (Sojalecithine).
На производот бар-код
Производот предизвикува следнава болест : кардио васкуларни заболувања - срце и срцеви васкуларна систем ;
баркод Kilocalories на 100 грама Масти во 100 g . Протеин во 100 грама јаглехидрати во 100 грама Потрошена количина од стандардните (грамови)
4013752064745
- - - - 100.00
Во производот биле пронајдени :
Не хранливи материи се наоѓаат .
E123 (Е 100-199 бои)
име : амарант
група : опасни
предупредување : Доведува до хиперактивност кај децата
Коментари : Забранета во САД, Русија , Австрија и Норвешка . подготвен од лековити растенија од семејството Amaranthaceae . користени во колачи , овошје вкус на пломби , желатин . кристали може да предизвика напад на астма, егзема и хиперактивност . Во некои експерименти животни предизвикува штета на
- (Е 900-999 Други)
име : Фруктоза - гликозен сируп
група : опасни
предупредување : Потрошувачка во големи количини е опасно за здравјето . Црниот дроб не успее да го обработи веднаш во енергија и се конвертира во масти . зголемува ризикот од кардиоваскуларни проблеми, инсулинска резистенција и дијабетес .
Коментари : Обезбедува телото само со калории без минерали, витамини и други хранливи материи .
E322 (Е 300-399 антиоксиданси, минерали и киселост регулатори)
име : Лецитин
група : Безбедно ,Не се погодни за вегетаријанци
предупредување : Високи дози може да предизвика стомачни пореметувања , апетитот, и тешка потење .
Коментари : Подготвено од соја , извори жолчка од јајце , кикирики , пченка, или на животните . Тоа не е токсичен , но во високи дози може да доведе до гастричната нарушувања, апетитот, и диафореза . користи за поддршка на масти во маргарин и во чоколадо, мајонез,